powrót do strony głownej

Geografia Szkocji

Na północy Szkocji Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. W centrum niewielka Nizina Środkowoszkocka skupiająca większą część ludności.

Kwiatem charakteryzującym Szkocję jest popłoch pospolity

Najdłuższa rzeka Szkocji to Tay, mierząca 193km.

Góry Kaledońskie

stare pasmo górskie w północnej Szkocji o długości ok. 300 km, położone na północ od zapadliska Glen More.

Powstałe w orogenezie kaledońskiej (której zresztą nadały nazwę). Poddane długotrwałym procesom niszczenia które spowodowały rozczłonkowanie na niewysokie masywy o kopulistych szczytach i łagodnych stokach, wszystkie o podobnej wysokości n.p.m. Liczne ślady zlodowacenia czwartorzędowego. Góry porozcinane głębokimi dolinami rzecznymi, które następnie czwartorzędowy lądolód przeobraził w żłoby lodowcowe. Wypełnione wodą żłoby tworzą podłużne jeziora, a te położone poniżej poziomu morza często przechodzą w fiordy. Najwyższe wzniesienie – Carn Eige 1182 m.

Klimat umiarkowany morski, często występują mgły. Liczne torfowiska i wrzosowiska które stanowią dominującą formę roślinności. Nieliczna miejscowa ludność zajmuje się głównie pasterstwem owiec i rybołówstwem a także obsługą turystyki.

Grampiany

Pasmo górskie w Szkocji, najwyższe w Wielkiej Brytanii. Jest to jedno z trzech głównych pasm Szkocji obok Gór Kaledońskich i Wyżyny Południowoszkockiej. Wiele rzek i strumieni bierze tu swój początek.Rejon ten jest słabo zaludniony.

Góry powstały w trakcie orogenezy kaledońskiej. Charakteryzują się rzeźbą górzysto-pagórkowatą, ubogą roślinnością i brakiem lasów. Rejon ten obfituje w wiele jezior, z których największe to Loch Lomond. Najwyższym szczytem jest Ben Nevis, który wznosi się na wysokość 1344 m n.p.m. Jest on najwyższym szczytem Szkocji oraz całej Wielkiej Brytanii.

Nizina Środkowoszkocka

obniżenie tektoniczne w środkowej Szkocji, pomiędzy górami Grampian na północny i Wyżyną Południowoszkocką na południu.

Obszar ma charakter równinny, miejscami pagórkowaty, średnia wysokość ok. 150 m. Liczne ślady epoki lodowcowej: ozy, drumliny. Klimat umiarkowany, oceaniczny. Urodzajne gleby sprzyjają uprawie roli, rozwinięta jest również hodowla. Duża gęstość zaludnienia, na nizinie skupia się 80% ludności Szkocji.Dobrze rozwinięty przemysł (jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Wielkiej Brytanii), eksploatowane na szeroką skalę są bogate złoża węgla kamiennego. Oprócz górnictwa duże znaczenie ma przemysł stoczniowy.